Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Blog Article

Първо трябва да се има предвид, че с обработката на почвата целта е да подобрим физичните свойства на почвения слой, за да оптимизираме по този начин водния, въздушния и хранителен режим на едно насаждение.

Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

Дори лозя, където се практикува подпиране на леторастите на единичен кол залагат на качество и дълготрайност. Коловете осигуряват по-добро разпределение на топлината и проветрение на лозите и предпазват леторастите от прекършване под напора на ветровете и дъждовните порои.

е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.

Инсталации за преработка на етерично-маслени суровини

Празник „ЕКО кошница, моля!“ събира в Елхово производители, преработватели и любители на чистите местни храни

Сред значимите фактори за присаждането са и метеорологичните условия в деня на работа. Добре е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.

От значение е и дебелината на пръчките, които ще присаждате. И калемът, и подложката трябва да са с еднаква дебелина;

Калемът трябва да се постави там, където пръчката започва да се вдървесинява.

Изоставените лози, на които една или няколко години изобщо не е извършвана никаква резитба, обикновено са с по-голям брой тънки и разклонени рамена и със слабо растящи леторасти.

Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.

При традиционното използване на джибри за изваряване на ракия, се следват няколко принципа. Джибрите са причина за вкисването, затова те трябва да се отделят след ферментацията, но това правило рядко се спазва.

Когато междуредията в лозето лозя се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.

Report this page